ସମୁଦ୍ର ମଧ୍ୟରେ ଘଣ୍ଟା ପ୍ରତି ୮୦ କିଲୋମିଟର ବେଗରେ ଦୌଡିବ ଟ୍ରେନ, ରାମସେତୁ ପାଇଁ ରେଲୱେର ବଡ ଯୋଜନା

ସମୁଦ୍ର ମଧ୍ୟରେ ଘଣ୍ଟା ପ୍ରତି ୮୦ କିଲୋମିଟର ବେଗରେ ଦୌଡିବ ଟ୍ରେନ, ରାମସେତୁ ପାଇଁ ରେଲୱେର ବଡ ଯୋଜନା

ରାମେଶ୍ୱରମ: ସମୟ ବଦଳିବା ସହ ଭାରତୀୟ ରେଳବାଇରେ ଅନେକ ପରିବର୍ତ୍ତନ ହେବାରେ ଲାଗିଛି | ରେଳବାଇ ଅନେକ ଯୁଗାନ୍ତକାରୀ ସେତୁ ନିର୍ମାଣ କରିଛି, ଯାହାର ସାରା ବିଶ୍ୱରେ ଏକ ଭିନ୍ନ ପରିଚୟ ଅଛି | ଏବେ ଦକ୍ଷିଣ ରେଲୱେ ଦ୍ୱାରା ଏପରି ଏକ ସେତୁ ନିର୍ମାଣ କରାଯାଉଛି | ସମୁଦ୍ର ମଧ୍ୟରେ ନିର୍ମାଣ ହେଉଥିବା ଏହି ସେତୁର ବିଶେଷତ୍ୱ ଏହା ଯେ, ଯେତେବେଳେ କୌଣସି ଜାହାଜ ଏହି ସେତୁ ନିକଟରେ ପହଞ୍ଚିବ, ସେତେବେଳେ ଏହା ସ୍ୱୟଂଚାଳିତ ଭାବେ ଉପରକୁ ଉଠିଯିବ | ପ୍ରାୟ ୫୬୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ବ୍ୟୟରେ ନିର୍ମିତ ଏକ ଲିଫ୍ଟ ସିଷ୍ଟମ ବ୍ୟବହାର କରି ନିର୍ମାଣ ହେଉଥିବା ଏହି ସେତୁର ଯେ କୌଣସି ଟ୍ରେନ୍ ଘଣ୍ଟା ପ୍ରତି ୮୦ କିଲୋମିଟର ବେଗରେ ଚାଲିପାରିବ ବୋଲି ଜଣାପଡିଛି |ଏହି ସେତୁ ଦ୍ୱାରା ରାମେଶ୍ୱରମ ଏବଂ ଧନୁଷକୋଡିକୁ ପୁଣି ଥରେ ରେଳ ଲାଇନ ଦ୍ୱାରା ସଂଯୋଗ କରାଯିବ |

ଏହି ସେତୁ ନିର୍ମାଣ ହେଲେ ରେଳବାଇ ଦ୍ୱାରା ରାମେଶ୍ୱରମ୍ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଅନେକ ନୂତନ ଟ୍ରେନ୍ ଚଳାଚଳ କରିବ | ସୂଚନା ଥାଉ କି ଯେ ଧନୁଷକୋଡିରେ ପୂର୍ବରୁ ଏକ ରେଳ ଷ୍ଟେସନ ଥିଲା, ଯେଉଁଠାରୁ ସାମଗ୍ରୀ ଶ୍ରୀଲଙ୍କାକୁ ଯାଉଥିଲା | କିନ୍ତୁ ଷାଠିଏ ଦଶକରେ ପ୍ରବଳ ସମୁଦ୍ର ଝଡରେ ଏହି ରେଳ ଷ୍ଟେସନ ଏବଂ ରେଳ ଲାଇନ ନଷ୍ଟ ହୋଇଯାଇଥିଲା। ସେବେଠାରୁ ଏହାକୁ ତିଆରି କରିବାକୁ କେହି ଆଗ୍ରହ ଦେଖାଇ ନାହାଁନ୍ତି | ଷାଠିଏ ବର୍ଷ ପରେ ପୁଣି ଥରେ ରେଳ ଚଳାଚଳ ଆରମ୍ଭ ହେବ | ଉଭୟ ପର୍ଯ୍ୟଟନ ଏବଂ ଧାର୍ମିକ ଦୃଷ୍ଟିକୋଣରୁ ଏହି ଷ୍ଟେସନର ମହତ୍ୱ ରହିଛି |

ସୂଚନା ଥାଉ କି ପୁରୁଣା ସେତୁଟି ପ୍ରାୟ ୧୨୦ ବର୍ଷ ପୁରୁଣା ହୋଇଥିବାରୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହି ସେତୁ ଦେଇ ଘଣ୍ଟା ପ୍ରତି ୧୦ କିଲୋମିଟର ବେଗରେ ହିଁ ଟ୍ରେନ ଯାଉଛି | କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, ପୁରୁଣା ପମ୍ବନ୍ ବ୍ରିଜ୍ ଉପରେ ମାଲବାହୀ ଟ୍ରେନ୍ ଚାଲୁ ନଥିଲା | ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ସୁରକ୍ଷା ଦୃଷ୍ଟିରୁ ରେଳବାଇ ପମ୍ବାନ ବ୍ରିଜ ସହିତ ଏକ ନୂତନ ସେତୁ ନିର୍ମାଣ କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛି। ରେଳ ବିକାଶ ନିଗମ ଲିମିଟେଡ୍ ଦ୍ୱାରା ନିର୍ମିତ ଏହି ନୂତନ ସେତୁଟି ୨ କିଲୋମିଟରରୁ ଅଧିକ ହେବ | ଏହି ସେତୁ ଘଣ୍ଟା ପ୍ରତି ୧୦୦ କିଲୋମିଟର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପ୍ରବଳ ପବନକୁ ସହ୍ୟ କରିବା ସହିତ ସମୁଦ୍ରର ଶକ୍ତିଶାଳୀ ଲହରୀକୁ ପ୍ରତିରୋଧ କରିବାରେ ସକ୍ଷମ ହେବ |

FB.AppEvents.logPageView();

};

(function(d, s, id){
var js, fjs = d.getElementsByTagName(s)[0];
if (d.getElementById(id)) {return;}
js = d.createElement(s); js.id = id;
js.src = "https://connect.facebook.net/en_US/sdk.js";
fjs.parentNode.insertBefore(js, fjs);
}(document, 'script', 'facebook-jssdk'));

Source link

  ସନ୍ତୁର ବାଦକ ପଣ୍ଡିତ ଭଜନ ସୋପୋରୀଙ୍କ ଦେହାନ୍ତ

Leave a Comment

Your email address will not be published.